Barion Pixel

Bemutattuk a fiatalok közéleti aktivitása növelése kapcsán készített kutatásunk eredményeit

Nagyszabású konferenciát tartottunk „Aktív Ifjúság” címmel Budapesten a MagNet Házban, ahol ismertetésre került az ebben a témában elvégzett kutatás eredménye is. A témához kapcsolódó szakmai előadásokat követően ifjúsági szervezetek képviselői, ifjúságkutatásokat végző szakemberek, valamint az ifjúságpolitika döntéshozói járták körbe, miként lehet még inkább elősegíteni a fiatalok politikai és közéleti részvételének erősítését. A jelenlévők végül egyetértettek abban, hogy az eddig elért eredmények ellenére van még tennivaló ezen a téren.

Elsőként Székely Levente, az MCC Ifjúságkutató Intézet igazgatója vezette fel a témát, aki kiemelte, hogy a fiatalok közéleti érdeklődése sajnos tartósan alacsony hazánkban. A szervezet által végzett legutóbbi kutatás (2020) eredménye nyomán az látható, hogy nemcsak életszemléletben, hanem közéleti témákban is a család szocializációs szerepe leginkább meghatározó. Az általuk megkérdezett fiatalok többségét nemzetben való erős gondolkodás jellemzi, akik elkötelezettek a demokrácia iránt, azonban félelmeik zömmel politikai és gazdasági kérdésekben érhetők tetten. Bár általánosan „nem érdekli” őket a politika, mégis hajlandóak részt venni szavazóként a választásokon. Ezt követően Szabó Andrea, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetének intézetigazgatója szintén saját, nappali tagozaton tanuló egyetemisták körében végzett felmérésük eredménye alapján igyekezett árnyalni a fiatalok politikai-közéleti érdeklődésének és részvételének egyes előítéleteit. Eszerint a fővárosban élő, főként bölcsészet- vagy társadalomtudományi területen tanuló, magasabb kulturális tőkével rendelkezők sokkal nyitottabbak ezen tekintetben pláne akkor, ha személyes érintettséget is éreznek bizonyos témák iránt. Végül Farkas Gergely, az alapítványunk vezetője ismertette az „Aktív Ifjúság IV.” című, a társadalmi aktivitás növelésére és ösztönzésére fókuszáló kutatásunk eredményeit. A 18-29 éves korosztályból a kérdőívet kitöltő több, mint 2000 fő válaszából kiindulva megállapítható, hogy kiváltképp az időhiány (55%), a pénzhiány, a bizonytalanság és az információ hiánya jelentik a főbb akadályozó tényezőket, míg politikai viszonyulásban a „nem megfelelő” kínálat. Befolyással bírnak ugyanakkor a közösségi médiában fellelhető, javarészben egyszerű és könnyen értelmezhető formában elérhető tartalmak, ami modern és innovatív eszköztár alkalmazását igényli azon szervezetek részéről, amelyek hatékonyan és eredményesen szeretnék őket megszólítani.

A szakmai előadásokat követő kerekasztal-beszélgetés résztvevői arra keresték a válaszokat, hogy mit tehetnek a politikai döntéshozók és ifjúsági szervezetek képviselői a fiatalok közéleti aktivitásának erősítése érdekében, illetve milyen jó gyakorlatokat ajánlanak ennek elősegítéséhez. Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár egyszerre édesanyaként és szakpolitikusként kiemelte, hogy fontos meghallgatni a fiatalokat és ehhez megteremteni a párbeszéd kereteit, a kormány pedig igyekszik megadni a szükséges támogatásokat. Edmár Attila, a Magyar Ifjúsági Konferencia elnöke a generációk egymás iránt felelősségét és az ifjúsági szervezetek szerepét hangsúlyozta határon innen és határon túl. Szilágyi Zsolt, a Rákóczi Szövetség hálózatfejlesztési igazgatója – különösen a COVID járványt követően – a fiatalok közösségi kapcsolatainak erősítésében és értékrend alapú megközelítésükben látja a lehetőséget nemcsak szabadidős rendezvényen, hanem akár iskolai keretek között is. Kovács Péter, a Nemzeti Ifjúsági Tanács elnöke a fiatalok politikai-közéleti aktivitását történelmi kontextusba (1848, 1956, 1989) helyezve mutatott rá, hogy oda kell menni, ahol a fiatalok jelen vannak, miközben a vitakultúra fejlesztése mellett a kritikai hangokra való odafigyelés is alapvető fontosságú.

Az „Aktív Ifjúság IV.” (2023-3-HU01-KA154-YOU-000185023) projekt az Európai Unió támogatásával, az Erasmus+ program keretében valósul meg.

Az „Aktív Ifjúság IV.” kutatás és annak következtetései ITT megismerhetők.

Budapest, 2024. október 4.

Fiatalok a Nemzetért Alapítvány

MEGOSZTÁS

Projektjeink

Előadásaink

Karitatív tevékenységünk

Pályázataink, versenyeink

Ajánlók

Közösségépítés

Baráti Kör

Összefoglaló a munkánkról